Zanaatkarım. Almanya’da çalışabilir miyim?

Emeğe dayalı; öğrenimin yanı sıra el becerisi ve ustalık gerektiren meslek sahipleri, yani zanaatkarlar Almanya’da çalışabilirler mi?

zanaatkar

Doçent üzerinde 29 Temmuz 2018 soruldu Almanya.
Yorum Ekle
 • 1 Cevap(lar)

   

  MESLEKİ NİTELİĞİM İÇİN DENKLİK ALMAYA İHTİYACIM VAR MIDIR?

  Düzenlemeye tabi zanaat dalları kapsamında yer alan bir ustalık mesleğinde serbest çalışmak istiyorsanız zanaat siciline kayıt olmanız gerekmektedir. Bu meslekler Almanya’da düzenlemeye tabidir. Almanya’da düzenlemeye tabi olan zanaat dallarının listesini  burada bulabilirsiniz.( pdf, İngilizce)

  Eğer diplomanızı Almanya dışında aldıysanız, diplomanızın Alman diplomasıyla eşdeğerliğini kontrol ettirebilirsiniz. Eşdeğerlik tespiti zanaat siciline kayıt hakkı sağlar. Ancak eşdeğerlik tespiti ile ustalık unvanı verilmez.

   

  İŞLEMLERİ KİMLER YAPTIRABİLİR?

  Almanya’dan almadığınız meslek eğitimini tamamladığınızı kanıtlamanız ve

  Almanya’da çalışmayı istemeniz durumunda

  mesleki niteliğinizin eşdeğerliğinin incelenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

  Sahip olduğunuz vatandaşlıktan ve oturma izni durumunuzdan bağımsız olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

  İŞLEMLER NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

  Yabancı meslek diplomanız ile Almanya ustalık diploması karşılaştırılır.

  Yetkili merci, meslek diplomanız ile Almanya ustalık diploması arasında belirleyici farklılıklar olup olmadığını inceler.

  Meslek diplomasının yanı sıra Almanya içinde veya Almanya dışında kazandığınız mesleki deneyimler de dikkate alınır.

  HANGİ SONUÇLAR MÜMKÜNDÜR?

  İncelemenin olumlu sonuç vermesi halinde, size zanaat siciline usta olarak kayıt hakkı sağlayan bir eşdeğerlik belgesi elde edersiniz. Muadil bir Almanya referans diploması sahibiyle aynı haklara sahip olursunuz. Ancak bir ustalık unvanı (ustalık belgesi) verilmez.

  Sahip olduğunuz nitelikler ile Almanya referans niteliği arasında belirleyici farklılıklar söz konusu olduğun takdirde, eşdeğerlik almak için zanaat odası tarafından önerilen bir adaptasyon programına (yeterlilik sınavı veya adaptasyon kursu) katılma imkanına sahipsiniz.

  BAŞVURU İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKLİDİR?

  Eğitiminizin ve varsa mesleki deneyimlerinizin Almanca olarak çizelge halinde bir özeti

  Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport)

  Meslek diploması belgesi

  İlgili mesleki deneyimlerinize ilişkin belgeler

  Diğer nitelik belgeleri (ör. İleri eğitimlere dair)

  Şimdiye kadar eşdeğerlik tespiti için başvuruda bulunmadığınıza dair bir açıklama

  Almanya’da çalışmak istediğinize dair kanıt (AB/AEA/İsviçre vatandaşları ve AB/AEA/İsviçre’de ikamet eden kişiler bu belgeden muaf tutulur)

  Yetkili merci, evrakların tasdikli suretini veya aslını talep edebilir. Duruma göre evraklarınızın normal fotokopileri de yeterli olabilir. Bunun için yetkili makama başvurunuz.

  Evraklarınızın Almanca tercümelerini ibraz etmeniz gerekir. Tercümeler Almanya içinde ve dışında resmi veya yeminli sözlü veya yazılı tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Ancak yetkili makam tercüme talebinden vazgçebilir Bunu yetkili makama sormanız gerekir

  İŞLEMLERİN MASRAFLARI NE KADARDIR?

  İşlem ücrete tabidir. Masraflara ilişkin bilgileri yetkili zanaat odasından alabilirsiniz.

  Tam veya mesleğe paralel olarak tamamlanabilen yarı zamanlı ustalık eğitimini finanse etmek için “Meister-BAföG” adlı Federal Eğitim Teşvik Yasasından bir teşvik alma olanağı mevcuttur.

   

  Doçent üzerinde 29 Temmuz 2018 cevapladı.
  Yorum Ekle
 • Cevabın

  Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.