Japonya’da burslu olarak okuyabilir miyim?

Japonya’da okursam herhangi bir yerden burs alabilir miyim?

japonya

Doçent üzerinde 29 Temmuz 2018 soruldu Eğitim,   Japonya,   Üniversite.
Yorum Ekle
 • 1 Cevap(lar)

  Japonya’da, başta hükümet bursu olmak üzere özel kuruluşların da sağlamakta olduğu çeşitli burslar ile veya kendi imkânlarınızla eğitim görmeniz mümkün.

  Japonya Hükümeti (Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı:MEXT) tarafından yürütülmekte olan burslu yabancı öğrenci sistemi çerçevesinde Türkiye’de; “Araştırma”, “Lisans”, “Teknik Meslek Yüksekokulu”, “Meslek Yüksekokulu” ve “Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları” olmak üzere 5 kategoride burslar verilmektedir.

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Araştırma Bursu

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Lisans Bursu

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Teknik Meslek Yüksekokulu Bursu

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Meslek Yüksekokulu Bursu

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Araştırma Bursu
  Üniversite (lisans) mezunu (veya eşdeğer eğitim almış) olup, Japonya’da 1,5 veya 2 yıl süreyle (Japonca bilgisine sahip olunmaması halinde bu sürenin 6 aylık kısmı dil eğitimi için kullanılabilir) uzmanlık alanlarında araştırma yapmak isteyen kişilere yönelik bir burs programdır; Araştırma bursu olmasına rağmen Japonya’da Yüksek Lisans veya Doktora programına devam etmeye hak kazananlar da öğrenimleri süresince bu burstan yararlanabilirler. Düzenlenen sınavlarda başarılı olan Türk öğrenciler araştırma öğrencisi olarak Japonya’ya gönderilir.

  Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız.

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Lisans Bursu
  12 yıllık okul eğitimini (veya Japon ortaöğretim kurumlarına eşdeğer kurumlardaki eğitimini) tamamlamış ve Japon üniversitelerinde bir yıllık hazırlık eğitiminin (Japonca ve diğer gerekli derslerin eğitimi verilmektedir.) ardından 4 yıllık lisans eğitimi görecek kişiler için düzenlenen bir burs programıdır. Her yıl düzenlenen sınavlarda başarılı olan öğrenciler lisans eğitimi için Japonya’ya gönderilmektedir.

  Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız.

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Teknik Meslek Yüksekokulu Bursu
  12 yıllık okul eğitimini (veya Japon ortaöğretim kurumlarına eşdeğer kurumlardaki eğitimini) tamamlamış ve Japonya’daki Teknik Meslek Yüksekokullarında (KOSEN- Koutou Senmon Gakkou) bir yıllık hazırlık eğitiminin (Japonca, Japonya üzerine genel bilgiler, matematik vb. dersler görülecektir.) ardından 3 yıllık önlisans düzeyinde eğitim görecek kişiler için düzenlenen bir burs programıdır. Düzenlenen sınavlarda başarılı olan öğrenciler önlisans eğitimi için Japonya’ya gönderilmektedir.

  Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız.

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Meslek Yüksekokulu Bursu
  12 yıllık okul eğitimini (veya Japon ortaöğretim kurumlarına eşdeğer kurumlardaki eğitimini) tamamlamış ve Japonya’daki Meslek Yüksekokullarında (Senshu-Gakkou) bir yıllık hazırlık eğitiminin (Japonca, Japonya üzerine genel bilgiler, matematik vb. dersler görülecektir.) ardından 2 yıllık önlisans düzeyinde eğitim görecek kişiler için düzenlenen bir burs programıdır. Düzenlenen sınavlarda başarılı olan öğrenciler önlisans eğitimi için Japonya’ya gönderilmektedir.

  Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız.

  Japonya Hükümeti (Monbukagakusho:MEXT) Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu (Nikkensei)
  Türkiye’deki üniversitelere kayıtlı, temel olarak Japon Dili ve Edebiyatı konularında eğitim görmekte olan ve Japon üniversitelerinde 1 yıllık staj eğitimi (dinleyici öğrenci ve benzeri sıfatıyla) görecek olan öğrenciler için düzenlenen bir burs programıdır.

  Her yıl Mart ayında düzenlenen sınavlar neticesinde Japonya’da eğitim görmesi için gönderilecek öğrencilerin sayısı o yılın bütçe imkânlarına göre değişiklik göstermektedir.

  Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız.

  Doçent üzerinde 29 Temmuz 2018 cevapladı.
  Yorum Ekle
 • Cevabın

  Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.